H

ledáte nástroj, který vám pomůže s vytvářením textů pro váš blog, web či e-shop? Pak vám možná padl zrak na nástroj umělé inteligence Writesonic. V dnešní recenzi se podíváme na to, jaké funkce nabídne, jak usnadní tvorbu obsahu, a na kolik vás jeho použití vyjde. Tak pojďme na to!

Důvěryhodnost nástroje Writesonic - 9/10

Historie nástroje Writesonic se začala psát v roce 2020, když jeho zakladatel Samanyou Garg hledal způsob, jak automatizovat psaní obsahu pro své digitální projekty. Po zjištění, že OpenAI právě spustilo GPT-3, během několika dní vytvořil vlastní generátor landing page poháněný touto technologií. Netrvalo dlouho a jeho generátor se zařadil mezi nejlepší AI nástroje pro psaní textů na trhu. V roce 2021 pak přidal klíčovou funkci – AI nástroj pro generování článků, který se brzy stal nejoblíbenějším nástrojem platformy. Kromě spokojených uživatelů a investorů Writesonic během let získal také několik ocenění - portál TechRadar ho jmenoval nejlepším AI nástrojem pro psaní obsahu v letech 2021, 2022 a 2023. 

Writesonic se může pochlubit rozmanitými bezpečnostními certifikacemi, jako je SOC 2 Type II, GDPR a HIPAA, a zaručuje tak bezpečné zpracování a ochranu osobních údajů. Jeho důvěryhodnost zvyšuje také fakt, že pro využití bezplatné verze není potřeba zadávat platební údaje. Jediné stížnosti uživatelů se týkají nuceného přechodu doživotních uživatelů na předplatné a nejasného systému spotřeby kreditů, v rámci kterého můžete utratit kredity za nepoužitelné výsledky. Za tyto neduhy musíme z našeho hodnocení důvěryhodnosti strhnout bod. 

Certifikáty nástroje Writesonic

Jednoduchost použití - 9/10

Pokud máte s podobnými nástroji zkušenosti, Writesonic vás pravděpodobně ničím nepřekvapí. Registrace je díky možnosti přihlášení přes Google či Apple účet velice rychlá, s výjimkou krátkého dotazníku o vašem profesionálním zaměření a plánovaném použití nástroje.

AI Article Writer Writesonic

Poměrně snadné je i použití samotného nástroje, které se v mnohém podobá oblíbenému nástroji Rytr, který jsme pro vás hodnotili v této recenzi. Pro generování textu můžete využít jak klasický chatbot, tak AI Article Writer, kdy namísto psaní promptu vyberete mód psaní a vyplníte důležité parametry, jako je téma a typ článků, reference, zdroje, klíčová slova či cílový region a jazyk. Čeština mezi dostupnými jazyky nechybí, bohužel nastavení samotného rozhraní do češtiny k dispozici není. Vybírat můžete pouze ze světových jazyků, jako je angličtina, němčina, francouzština, španělština, ale třeba také italština a polština. 

Uživatelské prostředí - 10/10

Přestože na první pohled vypadá uživatelské prostředí lehce chaoticky, brzy se v něm zorientujete. Všechny důležité funkce se nacházejí v menu po levé straně:

  • Home: Hlavní stránka Writesonic s rychlými odkazy na jednotlivé funkce a nástroje.
  • History: Všechny vygenerované texty s informacemi o datu, délce, vlastníkovi a typu textu. 
  • AI Article Writer: Nástroj pro generování textů.
  • Brand Voice: Tato funkce umožňuje přizpůsobit tón a styl textu tak, aby odpovídal specifickému hlasu a identitě značky.
  • Chatsonic: AI chatbot, který kombinuje funkce generování obsahu s možností interaktivní komunikace v reálném čase.
  • SEO Tools: Sada nástrojů zaměřených na optimalizaci obsahu pro vyhledávače, aby zvýšila jeho viditelnost a přinesla více organické návštěvnosti.
Uživatelské rozhraní Writesonic

Podobně jako ve zmiňovaném AI writeru Rytr můžete vygenerovaný text editovat přímo v uživatelském rozhraní. Upravovat můžeme jak samotný text, tak jeho vzhled, nadpisy a rozložení. Za zmínku stojí nástroj pro kontrolu plagiátů a tzv. highlights, který na základě daného textu vygeneruje další podpůrné texty, například pro sociální sítě nebo meta tagy. Nechybí počítadlo slov a znaků a další doplňkové funkce, na které se podíváme dále v recenzi. 

Co se týká nastavení účtu a předplatného, to naleznete v menu v levém dolním rohu. Můžete zde nastavit preferovaný jazyk, změnit heslo či tarif předplatného, pozvat kolegy do týmu, prohlédnout si statistiky použití, instalovat Writesonic do Wordpressu či Zapieru, případně otevřít nápovědu. 

Funkce - 10/10

Několik základních funkcí, které nástroj nabízí, jsme si už zmínili - generátor článků, chatbot, editace textu, generování highlightů či kontrola plagiátů. Tím však funkce rozhodně nekončí a Writesonic nabídne například také: 

  • Možnost nastavit tón a styl obsahu podle potřeb uživatele,
  • Funkce pro přeformulování, prodloužení, přeložení, vylepšení, zkrácení, zjednodušení, vysvětlení či “zlidštění” textu,
  • Generování nápadů na nová témata a struktury článků,
  • Vytváření AI chatbotů pro automatizaci a personalizaci interakcí se zákazníky,
  • Průzkum klíčových slov a další SEO nástroje. 

Cena - 9/10

Nástroj Writesonic potěší bezplatnou verzí, na které si můžete vyzkoušet všechny základní funkce. Použití free verze je omezeno 25 kredity, které vystačí na vygenerování zhruba jednoho článku a použití pár pokročilých funkcí. Pokud vám bude nástroj vyhovovat a rádi byste ho používali nadále, nezbývá než přejít na některý z placených tarifů. V současné době Writesonic nabízí dva placené tarify pro jednotlivce a freelancery a tři placené tarify pro týmy a profesionály. Jednotlivé tarify se liší jak cenou a počtem uživatelů, tak zahrnutými funkcemi. 

V rámci nejnižšího tarifu Individual, který vás vyjde na 16 dolarů měsíčně při roční platbě a 20 dolarů měsíčně při měsíční platbě získáte 100 kreditů na pokročilé funkce. Tento tarif také zahrnuje neomezené generování obsahu pomocí Chatsonicu, přístup k pokročilým AI modelům a možnost integrace s Googlem pro aktuální výsledky. Nabízí také standardní šablony pro tvorbu obsahu, pokročilé šablony pro AI Article Writer, SEO optimalizátor, kontrolu plagiátorství a generování obrázků a zvuku.

Tarif Standard za 79 dolarů měsíčně při roční platbě a 99 dolarů při měsíční platbě nabízí vše, co tarif Individual, a navíc zahrnuje elitní kvalitu při používání AI Article Writer, možnost použití vlastních dat, automatické interní prolinkování, nástroj pro výzkum témat, hromadný generátor AI článků a připravovanou funkci Content Repurpose.

Pokud chcete nástroj používat v týmu či potřebujete maximum funkcí, vhodnou volbou bude pravděpodobně některý z profesionálních tarifů. Ceny při roční a měsíční platbě i zahrnuté funkce si můžete prohlédnout na ceníku níže:

Ceník profesionálních tarifů Writesonic

Zákaznická podpora - 7/10

Pokud budete potřebovat s něčím poradit, v prvé řadě můžete nahlédnout do obsáhlé nápovědy. Zákaznickou podporu lze kontaktovat pouze prostřednictvím e-mailu či podáním ticketu v uživatelském rozhraní. Přestože nástroj nabízí live chat, povídat si nebudete s živým člověkem, ale umělou inteligencí. Telefonický kontakt chybí a asi není potřeba dodávat, že nápověda ani podpora nejsou dostupné v češtině. 

Centrum nápovědy Writesonic

Pro koho je nástroj Writesonic vhodný?

Nástroj Writesonic je ideální volbou pro všechny, kteří si chtějí ušetřit čas strávený psaním obsahu pro web, blog či sociální sítě. Pro jeho použití se však neobejdete bez znalosti některého ze světových jazyků, jelikož nenabízí rozhraní v češtině. Zároveň nebude příliš dobrou volbou pro ty, kteří hledají čistě bezplatnou verzi - v případě Writesonicu se jedná spíše o free trial, jelikož je její použití omezeno stropem 25 kreditů, za které vygenerujete pouze jediný článek. Pro plnohodnotné využití pokročilých funkcí je nezbytné přejít na placený tarif.

Závěrečné hodnocení - 8,5/10

Jak vyplývá z bodového hodnocení, Writesonic je kvalitní AI nástroj, který nabídne řadu užitečných funkcí. Nemusíte se obávat problémů při rušení předplatného, na druhou stranu je potřeba počítat s omezením v podobě kreditů na pokročilé funkce. Jak už to u podobných nástrojů bývá, podpora a rozhraní nejsou dostupné v češtině. Generování textů v češtině však nástroj zvládá dokonale.